Home | ΝΕΑ | ΚΟΣΜΟΣ | UCI World Tour: Αλλαγές στις πρώτες θέσεις
Αλλαγές στις πρώτες θέσεις της κατάταξης της uci ύστερα από την Volta Ciclista a Catalunya και το Gent Wevelgem, με τον Alberto Contador πρώτο στην ατομική κατάταξη, την Ισπανία πρώτη χώρα και την AG2R πρώτη ομάδα.

UCI World Tour: Αλλαγές στις πρώτες θέσεις

Ο Contador πλέον στην κορυφή της UCI

Με 198 βαθμούς, ύστερα από τη δεύτερη θέση που πήρε στην ισπανία, ο Alberto Contador είναι πλέον πρώτος στην παγκόσμια κατάταξη της UCI, με τον Sagan να έχει ανέβει στη 2η θέση (από την 5η) με 143 βαθμούς. Ο Nairo Quintana βρίσκεται πλέον στην 3η (από την 9η) με 137 βαθμούς.

Ο Contador βρέθηκε στην 1η θέση, ύστερα από τον τερματισμό του πίσω από τον Joaquim Rodriguez της Katusha, ο οποίος αναδείχτηκε ο μεγάλος νικητής του αγώνα, στην πατρίδα του, για δεύτερη φορά στην καριέρα του. "Ήταν πιο δύσκολα απ' ότι το 2010, όταν είχα ξανακερδίσει τον αγώνα", δήλωσε ο Rodriguez που πέρυσι ήταν πρώτος στην κατάταξη της UCI. "Φέτος, με τόσους δυνατούς αθλητές γύρω μου, ήταν αμφίβολο αν θα κερδίσω μέχρι την τελευταία στιγμή. Ακόμα και η πιο μικρή κακοτυχία θα μπορούσε να τα αλλάξει όλα".

Στο μεταξύ στο Gent Wevelgem, ο John Dekenkolb έκανε μια εκπληκτική νίκη αφήνοντας πίσω του τον Sagan και τον Demare. "Ήμουν σε καλή φόρμα κι αυτό είναι καλό σημάδι για τους επόμενους αγώνες. To περασμένο Σαββατοκύριακο στο Μιλάνο ήταν η πιο απογοητευτική στιγμή της καριέρας μου αλλά σήμερα ένιωθα 100% καλύτερα", δήλωσε ο γερμανός αναβάτης μετά τον τερματισμό.

Στην κατάταξη των χωρών, η ως τώρα πρώτη Αυστραλία βρέθηκε στη δεύτερη θέση με 336 βαθμούς, ενώ πρώτη ανέβηκε η Ισπανία με 455 και τρίτη η Γαλλία με 310.

Στις ομάδες, η AG2R La Mondiale βρίσκεται ξανά στην πρώτη θέση με 309 βαθμούς, δεύτερη είναι η Movistar με 271 και τρίτη η Tinkoff-Saxo με 269.

Αφιερωμένο στον Ποδηλατικό Τουρισμό Αν αναζητάτε έμπνευση για τις επόμενες ποδηλατικές σας διακοπές ή αν ...